New York Times – “Глушіння”: як електронна боротьба змінює поле бою в Україні
Безпілотники стали важливою зброєю для обох сторін, але недостатня координація між військовими ставить Україну в невигідне становище.
Томас Гіббонс-Нефф та Юрій Шивала
Репортаж зі східного фронту України
12 березня 2024 року
Український солдат вилаявся і зірвав навушники. Спочатку його відеомонітор став розмитим, пейзаж розбитих дерев і воронок від снарядів ледь помітим, а потім і зовсім зник. Росіяни заглушили сигнал його дрону, який летів поза містом Кремінна на сході України.
“Сьогодні все йде гладко, а завтра обладнання виходить із ладу, дрони вразливі, їх можуть заглушити”, – говорить солдат із позивним DJ зі свого підземного опорного пункту кілька кілометрів від лінії фронту.
Спочатку українці насолоджувалися ідеальною роботою з автоматично знищувальними дронами, які використовувалися як саморобні ракети. Здавалося, що ця зброя є ефективною альтернативою артилерійським снарядам для ударів по російським військовим силам.
Але зараз ситуація кардинально змінилась. Радіоелектронна протидія стала потужною зброєю російської армії, яка багато років вдосконалювала свої можливості.
Радіоелектронна боротьба є такою самою проблемою для України, як і нестача особового складу та боєприпасів, особливо у порівнянні з ворогом.
Росія має більше обладнання для глушіння українських сигналів, висилаючи їх на тих самих частотах із більшою потужністю. Крім того, вони проявляють кращу координацію між своїми підрозділами.
З огляду на невизначеність стосовно західної військової допомоги та недостатню кількість артилерійських боєприпасів, тиск на безпілотні повітряні засоби України тільки зростає, залишаючи українське військо у все більш небезпечному положенні.
Інтерв’ю з українськими солдатами, командирами та військовими аналітиками свідчать, що російські радіоелектронні можливості глушіння ставлять під загрозу обмежені запаси готових до використання дронів в Україні. Більше того, загроза масового виробництва росіянами свого власного флоту дронів може призвести до того, що дрони, які є ключовим компонентом арсеналу України, стануть менш ефективними або навіть вийдуть з ужитку.
Українські військові говорять про взаємне протистояння, де одна сторона робить технологічні зміни – такі як використання різних частот або пристроїв для глушіння дронів – а потім інша сторона випереджає їх, нівелюючи будь-яку тимчасову перевагу.
посилання на оригінальну статтю “New York Times” https://www.nytimes.com/2024/03/12/world/europe/ukraine-drone-russia-jamming.html